5 powodów, dla których powinieneś przynajmniej raz wyruszyć w rejs po Zalewie Zegrzyńskim

Utworzone przez: Michał Dąbrowski | 22 kwietnia, 2022

Łopot białych żagli na tle lazurowego nieba, wiatr owiewający twarz, gdy jesteś na pokładzie i niezwykłe uczucie sunięcia po wodnej tafli. To wszystko możesz zrozumieć dopiero wtedy, gdy zdecydujesz się wyruszyć w rejs. Może wydawać ci się, że do tego potrzeba wakacji i długiego urlopu, wyjechania co najmniej na Mazury albo w inne, jeszcze dalsze miejsce. Tymczasem niedaleko stolicy znajdziesz Zalew Zegrzyński, który pozwala na rozwijanie pasji żeglarskiej zarówno tym mniej, jak i bardziej zaawansowanym.

Dlaczego warto żeglować po Zalewie Zegrzyńskim?

Zalew Zegrzyński, zwany również Jeziorem Zegrzyńskim, jest szeroko znany, szczególnie osobom, które mieszkają w okolicach Warszawy i w centralnej Polsce. Mimo to nie zawsze docenia się jego zalety i nie wszyscy myślą o nim jako o dobrym miejscu do żeglowania. Istnieje jednak wiele powodów, dla których warto, byś choć raz wyruszył na rejs właśnie tutaj:

  1. Bardzo dobre położenie w centrum kraju, dzięki czemu mieszkańcy Warszawy i okolic wcale nie muszą jechać daleko, żeby znaleźć odpowiednie miejsce do żeglowania. Możesz wybrać się tam nawet na jeden dzień bez uciążliwego dojazdu i od razu rozpocząć rejs.
  2. Jezioro Zegrzyńskie jest bardzo rozległe, większe nawet od tak znanych jezior jak Wigry czy Niegocin, dzięki czemu może być atrakcyjne zarówno dla początkujących żeglarzy, jak i tych bardziej doświadczonych.
  3. Jeśli nie próbowałeś jeszcze żeglowania, nad zalewem znajdziesz szkoły, które pozwolą ci zdobyć patent, a także weekendowe kursy żeglarstwa. Możesz także wybrać się na zorganizowany rejs wraz z innymi i w taki sposób zakosztować niezwykłej morskiej przygody.
  4. Jeżeli nie masz własnego sprzętu, nad zalewem będziesz mieć mnóstwo możliwości jego wyczarterowania od prywatnych firm, klubów czy armatorów. Możesz wybierać spośród różnych typów jachtów żaglowych albo nawet zdecydować się na motorówkę.
  5. Nawet gdy jesteś bardziej doświadczonym żeglarzem i już masz własną jednostkę pływającą, którą chcesz gdzieś umieścić, to nad zalewem znajdziesz bardzo dużo różnego rodzaju przystani. Zależnie od potrzeb dostępne są zarówno te zamknięte, jak i otwarte z odsłoniętymi pomostami.