5 porad dla początkujących żeglarzy

Utworzone przez: Michał Dąbrowski | 22 marca, 2022

Żeglarstwo jest sportem dostarczającym naprawdę wiele wspaniałych wrażeń. Warto zapoznać się z kilkoma poradami, które nie tylko pozwolą nam ciekawie spędzić czas, ale również zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Każda osoba, która pasjonuje się żeglarstwem i sama chciałaby spróbować swoich sił powinna odbyć odpowiednie szkolenie żeglarskie, dzięki czemu pozna zasady zachowania na wodzie, ale także umiejętności które koniecznie musi posiadać każdy żeglarz.

Jakie jest 5 dobrych rad dla osób rozpoczynających swoją przygodę z żeglarstwem?

Po pierwsze: ważna jest wiedza zarówno teoretyczna jak i praktyczna. Umiejętności które zdobywają absolwenci szkoleń żeglarskich, to przede wszystkim: zasady bezpiecznego żeglowania, manewrowanie w portach, przepisy prawa drogi, oznakowanie dróg wodnych i przewidywanie pogody. Dzięki ukończonym szkoleniom nawet początkujący żeglarz będzie w stanie samodzielnie wynająć jacht żaglowy i w sposób bezpieczny korzystać z uroków żeglarstwa.

Druga cenna wskazówka dotyczy przygotowania się do rejsu. Należy pamiętać o tym żeby dobrze przeanalizować mapę akwenu, przewodniki żeglarskie  i ustalić do których portów jesteśmy w stanie dopłynąć w ciągu jednego dnia. Mając te informacje warto sobie rozpisać ramowy plan rejsu. W planie rejsu trzeba uwzględnić możliwości i preferencje naszej załogi. Inaczej planuje się rejs rodzinny a inaczej dla grupy znajomych żeglarzy.
Przed rejsem warto zaopatrzyć się w przydatny podczas żeglowania sprzęt i odzież, jak na przykład: kurtka i spodnie przeciwdeszczowe, buty na płaskiej podeszwie, rękawiczki żeglarskie, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem uv, latarka, scyzoryk, power bank itp.

Trzecia porada dla każdego początkującego żeglarza dotyczy prognozy pogody. Wybierając się na podróż jachtem, konieczne jest zapoznanie się z prognozą pogody, dzięki czemu będziemy wiedzieć na co musimy się przygotować i jaką trasę wybrać. Dostępne są prognozy pogody dedykowane żeglarzom, dokładnie informujące o różnych zmianach pogodowych. Prognozę pogody warto sprawdzać co najmniej raz dziennie. Dzięki temu żeglowanie będzie bezpieczne i przyjemne, a przy okazji nie zmokniemy na deszczu.

Czwarta wskazówka: wybór odpowiedniego jachtu. Zalecamy dostosowanie wielkości jachtu do umiejętności początkującego sternika. Na początek warto wybrać mniejszą jednostkę z którą sobie poradzimy nawet w najciaśniejszych portach. Nie wolno zapominać że duży jacht to również większa masa, bezwładność, większe zanurzenie i ograniczona widoczność zza steru.  W miarę zdobywania doświadczenia warto zwiększać długość jachtu aby stawiać sobie nowe wyzwania i rozwijać umiejętności manewrowania. W ofercie czarterowej  wielu firm można znaleźć jednostki o długości od 6 nawet do 12 metrów. 

Ostatnia nasza rada: „ubezpiecz się”. Nawet najlepszy sternik popełnia czasem błędy, których konsekwencją może być kolizja z inną jednostką pływającą, nabrzeżem portowym lub co gorsza kontuzja członka załogi.  Czasem powody problemów są niezależne od umiejętności sternika. Mogą to być awarie jachtu, trudne warunki pogodowe lub nieuwaga załogi. Na rynku dostępne są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej prowadzącego jacht, NNW załogi, kosztów leczenia, ubezpieczanie od utraty kaucji za jacht a nawet ubezpieczenie rzeczy osobistych załogi. Watro zapewnić sobie spokój podczas wakacji na wodzie.

Najważniejsza wskazówka to po prostu dużo pływać. Jak to mówią „praktyka czyni mistrza”. Doskonaląc umiejętności zdobyte na kursie żeglarskim będziesz czuł się coraz pewniej na wodzie.  Pomoże to świetnie spędzać czas pod żaglami i budować cudowne wspomnienia.